2023. augusztus 24.
![oszibetegseg](https://medihelp.hu/wp-content/uploads/2023/08/oszibetegseg.jpg)
![oszibetegseg](https://medihelp.hu/wp-content/uploads/2023/08/oszibetegseg.jpg)
3 gyakori őszi betegség. Így előzhetjük meg őket!
Mielőtt beköszönt az ősz, azt gondoljuk, hogy minden rendben, aztán jönnek a nyirkos, hűvös, változékony napok, ami aztán azonnal több betegség melegágyai. Nem csak a vírusfertőzésekről van szó, hiszen sokszor már a reuma is megjelenik, ami szintén sok kellemetlenséget tud okozni.
Bár az orvostudomány továbbra is azt mondja, hogy nem létezik kizárólag őszi betegség, azonban van pár olyan panasz, ami kizárólag ilyenkor jelenik meg.
Ebben a cikkben a leggyakoribb őszi betegségekről esik szó, valamint segítünk abban, hogy lehet őket megelőzni, esetleg enyhíteni a tüneteket.
Mi okozza a problémát?
Jellemző egészségügyi panaszok szeptembertől a vírusfertőzések, a megfázás, esetleg a húgyúti fertőzések, allergiák, valamint az ízületi problémák. A gyermekek visszamennek az iskolába, majd pár nap vagy hét után azonnal betegek lesznek, amit hazavisznek, így a szülők is nagy valószínűséggel elkapják azt a valamit. Ennek oka, hogy ilyenkor már kevesebb a napsütés, ezáltal nem jutunk elegendő D-vitaminhoz, ezáltal a szervezet védekezési folyamati pár hét alatt legyengülnek.
Ehhez segít hozzá a gyakran hűvös levegő, ami nagymértékben teszi próbára a nyálkahártya védelmi képességét. Amikor végre mindenki visszatér a közösségbe, jönnek a cseppfertőzéssel terjedő vírusok, amik ott vannak a kilincseken, a mosdókban és a tömegközlekedési eszközökön.
Cseppfertőzéssel terjedő vírusok
A közösségi betegségek szempontjából az első, ami azonnal felüti a fejét, azok a vírusos megbetegedések. A legnagyobb veszélyben itt a bölcsődés és a kisebb iskolások vannak, akiknek az immunrendszere még nem erősödött meg megfelelően. Ez hatással van az egész családra, hiszen sokszor mindenki ágynak dől. Sokszor hasmenéssel, hányással, húgyúti fertőzéssel jár, bár itt meg kell említeni, hogy évente 6-8 légúti és 2-3 gyomorbetegség még normálisnak tekinthető, főleg a kicsik körében. A felnőtteknél 2-3 megfázásos jellegű tünet és láz még nem okoz hatalmas problémát a szervezet számára.
Védekezni azzal tudunk, ha folyamatosan és alaposan kezet mosunk. Nem árt továbbá ősztől kezdődően D-vitamint szedni, ami tovább erősítheti az immunrendszert. Emellé jöhet a C-vitamin, valamint a vitaminban dús ételek, zöldségek és gyümölcsök. Ilyenkor még bőven akad körte, szilva, szőlő, esetleg alma, amiket a piacról beszerezve biztonságban fogyaszthatunk.
Allergiás tünetek
Az ősz egyben az allergiaszezon ideje is, hiszen augusztustól már ott a parlagfű, októberben pedig a fekete üröm, a csalánfélék, valamint a füvek, amelyek mind-mind ontják magukból a kellemetlenségeket okozó polleneket. A hideg levegő csak rátesz egy lapáttal, így nehézlégzés és szűnni nem akaró köhögés veszi kezdetét. Megelőzni nehezen tudjuk, azonban ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, azonnal végeztessük vizsgálatot, akár egy magán klinikán is, amit egészségbiztosítással bármikor igénybe vehetünk.
Baktérium okozta betegségek
A harmadik leggyakoribb gondot a baktériumok okozzák. Ez gyakran bélgyulladással, bélpanaszokkal, székrekedéssel, egyéb kellemetlenségekkel járhat. A panaszok skálája igen széles körű, így nem mindenkinél ugyanúgy jelenik meg. Nem kell meglepődni, ha a családtagnak hasmenése van, mi viszont pont az ellenkezőjét tapasztaljuk. Ősszel igyekezzünk ügyelni a rendszeres testmozgásra, a lelki egyensúlyra, valamint a szervezetünk dopamin szintjére, ami a D-vitamin mérséklődése miatt sokszor annyira lecsökken, hogy pótlásra van szükség.