Mi a különbség az egészségbiztosítás és az egészségpénztár között?

Sokan a mai napig keverik az egészségbiztosítás, valamint az egészségpénztár fogalmát. A legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogy ez két termék, két külön dologra használható, más célokat szolgálnak. Többször előfordult már, hogy az emberek élből elutasítják azt, hogy bármelyiket is igénybe vegyék, pedig mindegyiknek megvan a maga előnye, amiért fontos lenne élni a lehetőséggel.

A hazai statisztikák jól mutatják, hogy a lakosság jelentős összegeket költ magánegészségügyi szolgáltatásokra. Évről-évre több ezer forinttal nőnek az egy háztartásra eső egészségügyi kiadások, ráadásul ki kell emelni, hogy sokan még nem is jártak ilyen intézményekben. Ők azok, akik idővel szintén rákényszerülnek arra, hogy mégis megtegyék, hiszen az állami egészségügy nincs olyan helyzetben, hogy mindenkit ellásson.

Mit jelent az egészségbiztosítás?

A magán-egészségbiztosítás egy külön rendszer, ahol saját magunknak vehetünk az állami biztosításon felül további védelmet. Ez lehetőséget ad arra, hogy még magasabb szintű és persze gyorsabb ellátást kaphassunk, olyan szolgáltatásokhoz juthassunk hozzá, amihez az állami rendszerben már nem lehetne, vagy csak hosszú idő múlva. A biztosításnak számos előnye van, többek között az, hogy a biztosítottak válogathatnak a szolgáltatók között, gyakran hozzáférést nyújtva ezzel a magánkórházakhoz és orvosokhoz.

Nem beszélve arról, hogy olyan speciális szolgáltatásokat is tartalmaz, mint a szűrővizsgálatok, a wellness programok, illetve a terápiák. Ez abban segít, hogy megelőzzük az egészségünk romlását, támogassuk a testi és a lelki jólétünket.

Fontos tudni, hogy három típusa van. Az egyik a szolgáltatásfinanszírozó, ami olcsóbbá és kiszámíthatóbbá teszi a költségeket. A másik az összegtérítéses, ahol egy fix és egy szabad felhasználású összegünk van a problémákkal járó kiadások térítésére. Emellett akadnak a kritikus betegségek külföldi gyógykezelésére szóló biztosítások, melyek a súlyos betegségek külföldi kezelésére szólnak, mint a rák, a veseelégtelenség, vagy éppen a szív- és érrendszeri problémák.

Itt még meg kell említeni azt is, hogy ebben az esetben a pácienst tiszta környezet, nyugodt légkör, szakképzett orvosok várják. Nem kell heteket vagy hónapokat várni arra, hogy ellássanak bennünket, emellett számíthatunk a további utókezelésekre, az állapotunk figyelemmel követésére. A magánklinikákon szinte azonnal fogadnak bennünket, ellátnak, tanácsot adnak, receptet írnak. Ott csak mi vagyunk, nincs rohangálás és félrediagnosztizálás.

De akkor mi az egészségpénztár?

A másik lehetőség, amiről már sokan hallottak, az egészségpénztár. Itt olyan intézményekről van szó, amelyek a célzott megtakarítást segítik elő. Ebben az esetben egy külön számlán gyűlik az összeg, amit aztán különféle, az egészségünkkel kapcsolatos célokra használhatunk fel, mint a magánegészségügyi kiadások, a gyógyszerek és az egyéb eszközök megvétele. Sok esetben még a szemüveg vásárlását is megoldhatjuk vele.

A pénztárak kamatokkal jutalmazzák azokat, akik kitartóan takarítják meg a pénzüket, valamint nem feledkezhetünk el az állami támogatásról sem. Az évente félrerakott összeg 20 százaléka visszaigényelhető a saját személyi jövedelemadónkból. A támogatás összege azonban nem haladhatja meg a 150 ezer forintot.

Miért jó mind a kettővel kalkulálni?

Sokan egyiket sem kötik meg, fizetik be, pedig a kettő együtt csodákra képes. Bár hasonló célt szolgálnak, mégis szinte teljesen máshogy működnek. A biztosítás nem megtakarítást jelent, hanem szolgáltatást nyújt egy havi fix összegért cserébe. Ebben az esetben a biztosító vállalja az egészségünkkel kapcsolatos kockázati események költségeit, ezáltal amíg lábadozunk, nem kell félnünk a pénzügyeink miatt. Ez nem csak vállalkozók, hanem állami szférában dolgozók számára is rendkívül hasznos lehet.

Az egészségpénztár feladata azonban inkább az, hogy segítse a kitartó és célzott megtakarítással rendelkezők életét. Amikor a számlára befizetett pénzünk kamatozik, az összeg egyre növekszik, így mindig lesz hova nyúlni, ha vészhelyzet adódik. A legfontosabb azonban az, hogy a biztosítás esetében a biztosító fizet a biztosítási díjak által képzett alapból, az egészségpénztár esetében viszont a saját megtakarításunkat használhatjuk fel, ami folyamatosan gyarapszik.

Másik fontos különbség, hogy míg a biztosítás személyre szóló, addig a pénztári tagok esetében a kiadásokat bárki részére fedezhetjük. Ezért egészítik ki jól egymást, mert így az egész családról gondoskodhatunk, megvásárolhatjuk a gyógyszereket, a gyógyászati segédeszközöket, betéteket, szemüvegeket, krémeket.

Lényeges és mindenkinek tudnia kell, hogy egyik sem helyettesítheti az állami egészségügy által nyújtott szolgáltatásokat, mint a műtétek vagy a sürgősségi ellátás. A TB befizetések elhagyása nem lehetséges, már azért sem, hiszen mindenkinek kötelező. Van, akitől vonják, van, aki maga fizeti, de enélkül nem látnak el bennünket a kórházban, vagy csak igen drága pénzért.