2023. augusztus 24.
![immunhiany](https://medihelp.hu/wp-content/uploads/2023/08/immunhiany.jpg)
![immunhiany](https://medihelp.hu/wp-content/uploads/2023/08/immunhiany.jpg)
A gyakori fertőzések immunhiányt jelenthetnek
Azzal talán senkinek nem mondunk újat, ha a szervezetünkben gyakran jelenik meg fertőzés, rendszeresen ágynak dőlünk valamilyen betegség miatt, akkor ott a háttérben bizony immunrendszeri zavar állhat. Bár hozzá kell tenni, hogy szakemberek szerint a gyakori betegeskedés alapján nem lehet azonnal kijelenteni, hogy valaki nem táplálkozik vagy él egészségesen.
A tünetek sokszor mást jelezhetnek, mint például az immunhiányos állapot.
Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy vajon mi ennek az oka és mivel hozható összefüggésbe.
Az immunhiányos állapot
Ennek a betegségnek több formája ismert és sok esetben nem is tudunk a problémáról. A legnagyobb gond, hogy sokan nem foglalkoznak azzal, ha gyakran betegek, nem vizsgáltatják ki magukat, pedig egy jó egészségbiztosítással akár egy magánklinikán is megnézhetik, hogy mi a gond. Hozzá kell tenni, hogy a primer immunhiány már gyermekkorban jelentkezik, a másodlagos állapot azonban már más betegségekhez köthetőek. Ilyen a diabétesz vagy éppen a vesebetegség. Gyakori probléma a rendszeres gyógyszerszedés, antibiotikumos kezelés, hiszen ezek gátolják az immunrendszer helyes működését. A szerzett immunhiány talán mindenki számára ismert formája az AIDS.
Mik a tünetek?
Amikor tartós és elhúzódó hőemelkedésről vagy lázról van szó, ami kivizsgálásra kerül, de nem találnak semmi problémát, ott a diagnózis azonnal ismeretlen eredetű láz lesz. Ilyen esetben gyanakodni kell az immunhiányra, amit egy rendelőben bármikor megnézethetünk.
Ide tartozik továbbá hasmenés, hiszen gyakori tünet az egyszerűnek tűnő gyomorrontás, vagy éppen a gyomor-bélrendszeri fertőzés, ami a mai világban könnyen bekövetkezhet. Amikor a tünetek nem akarnak megszűnni, a hasmenés több napig vagy hétig fennáll, ott bizony számolni kell fogyással. Az ok pedig valószínűleg immunhiány lesz.
Több antibiotikumos kezelés egy évben belül sem a legjobb megoldás a betegségek kezelésére. A felnőttek esetében évente 2-3 légúti megbetegedés az őszi és a téli időszakban teljesen normális. A tünetek akár több hétig is elhúzódhatnak, főleg stresszes életet élő személyek esetében. Itt a gond akkor van, ha erre mindegyikre antibiotikumot veszünk be, hiszen ez szintén rontja az immunrendszer állapotát, aminek nincs ideje regenerálódni.
Akkor is gyanakodhatunk, ha a gyakori fertőzések mellé gombás fertőzések és szájpenész, esetleg visszatérő tályog jelenik meg. Egy ember esetében bármilyen betegség, ami gyakori jelenség, immunhiányt eredményezhet. Éppen ezért minden ilyen esetben érdemes kivizsgálásra menni, hiszen nincs-e valamilyen szervi rendellenesség. Gyakran a reflux vagy éppen az allergia is okozhat hasonló dolgokat, tehát nem kell azonnal immunhiányos állapotra gyanakodni.
Ahhoz viszont, hogy biztosak legyünk ebben, laboratóriumi tesztekre és immunológiai vizsgálatokra van szükség, amit a legjobb és leggyorsabban egy magán klinikán elvégeztetni. Amennyiben van egészségbiztosításunk, akkor pedig egész olcsón megúszhatjuk a dolgot, ráadásul biztosan tudni fogjuk, hogy immunhiányos betegségről beszélhetünk-e vagy sem.