2024. május 28.


A legfontosabb szűrővizsgálatok férfiaknak életkor szerint
A szűrések fő célja, hogy a még tünet- és panaszmentes embereket megvizsgálják, felkutassák az esetleges betegségeket. Ezeket a személyeket rizikócsoportba sorolják, megállapítják, hogy van-e szükség kezelésre, vagy csak a következő vizsgálatra kell-e ellátogatniuk.
A legtöbben csak akkor foglalkoznak az egészségükkel, ha megbetegszenek, pedig sokkal gyorsabban és olcsóbban lehetne gyógyulni, ha időben orvoshoz fordulnánk. A rendszeres szűrővizsgálatok számos olyan betegség felismerését elősegíthetik, amelyek kialakulásához hosszabb időre van szükség. Sok esetben évekről beszélünk, ezáltal már a kezdetekkor felfedezhető egy-egy rákos vagy ízületi betegség. A gyógyulásban meghatározó szerepe van az időnek, hogy mikor sikerül felismerni a problémát.
A férfiak legfontosabb szűrővizsgálatai
Az urak esetében a legfontosabbak a prosztataszűrés, a herék vizsgálata, a vastagbélszűrés, a csontsűrűségmérés, a bőrvizsgálat, a labor, a kardiológiai vizsgálat, valamint a tüdőszűrés és a szemészeti vizsgálat.
A prosztataszűrés
A prosztatarák főleg az idősebb férfiakat érinti, az első elváltozást azonban már 45 éves kor körül is fel lehet fedezni. A kialakulás évekig tarthat, a panaszok pedig csak sokkal később jelennek meg, abban a fázisban, amikor már sokkal nehezebb a gyógyítás. A korai fázisban sokszor tünetmentes, majd végül vizelési panaszokat okoz, mint a gyakori vagy nehezen induló vizelés, a csöpögés, égető érzés.
Ezek a tünetek azonban nem típusosak, sokszor prosztata megnagyobbodásról vagy gyulladásról van csak szó. Éppen ezért érdemes rendszeresen urológushoz fordulni. Az idejében felismert prosztatarák gyógyítható, visszafordítható. A korai felismerés érdekében azonban érdemes évente vizsgálatokra járni, aminek része a vérvétel, a tapintással történő vizsgálat és az ultrahang, bár utóbbira csak ritka esetben van szükség.
A herék önvizsgálatának fontossága
Ahogy a nők esetében a mellett, úgy az urak esetében a heréket kell folyamatosan ellenőrizni. Az időben felismert heredaganat ugyanis szinte teljes mértékben gyógyítható, éppen azért fontos a rendszeres önvizsgálat, amit már 13-15 éves korban érdemes megtanulni. A legjobb megoldás a fürdő vagy zuhany utáni időszak, amikor a herezacskó és az izmok ellazulnak és elernyednek. Amennyiben a vizsgálat során bármilyen elváltozást tapasztalunk, fájdalmat, kellemetlen érzést, mielőbb forduljunk a háziorvoshoz vagy urológushoz.
Vastagbélszűrés
A vastagbél daganatos megbetegedéseit az esetek nagy részében túlzottan későn diagnosztizálják, hiszen nem jár tipikus tünetekkel, panaszokkal. Kialakulásuk korai felismeréssel megelőzhető lenne. A szűrésre viszont 40 éves kortól érdemes járni azoknak, akiknek a családjában már fordult elő béldaganat, akiknél polipot vagy gyulladást fedeztek fel. 50 év felett mindenkinek kétéves rendszerességgel kell szűrésre menni, hiszen a daganatos esetek száma ekkor már ugrásszerűen megnő.
A szűrővizsgálat kétlépcsős, hiszen először a széklet rejtettvér-tartalmát nézik át, amennyiben ez pozitív eredményt hoz, akkor jön a következő lépés. Gasztroenterológushoz irányítják a beteget, ahol kolonoszkópos vizsgálatot végeznek. Ennek során az orvos egy száloptikás eszközt vezet a végbélen át a vastagbélbe, amivel áttekinthető a végbél és annak fala.
Csontsűrűségmérés
Ennek során a csontok ásványianyag-tartalmát ellenőrzik. A csontveszteség mind a két nem esetében 50 éves kor felett kezdődik meg, a nőknél gyorsabb ütemű, hiszen a változókori hormonszint változás sokat ront a helyzeten. A vizsgálatra tehát kétévente van szükség, ha pedig csontritkulás gyanúja merül fel, akkor csökkenteni kell a dohányzást, a túlzott kávéfogyasztás, növelni a kalcium mennyiségét és átalakítani az életmódot.
Bőrgyógyászati vizsgálatok
Az utóbbi időszakban egyre többeknél fedeztek fel bőrdaganatot. Az egyik legrosszabbindulatú betegség a melanoma, amelynek kialakulásában nagy szerepet játszik az anyajegyek mennyisége. A világos bőr és a hajszín szintén ront a helyzeten, de ez sem egy megváltoztatható dolog. A rendszeres vizsgálat lényegesen növeli a megfelelő időben való felismerést, így nagy az esélye a gyógyulásnak is.
Az anyajegyeket évente egyszer érdemes megvizsgáltatni, nagyszámú anyajegy esetén félévente. Az önvizsgálatnak havonta meg kellene történnie. Ha ennek során színbeli vagy méretbeli elváltozás történik, akkor azonnali kezelésre van szükség.
Mit tehetünk?
A legfontosabb azonban a megfelelő magán egészségbiztosítás, hiszen a legtöbb állami kórházba a kezelésekre csak hónapokkal később kapunk időpontot. Ez azért probléma, mert sok olyan betegség van, ami ennyi idő alatt teljes mértékben elhatalmasodhat rajtunk. Biztosítással azonban igénybe vehetjük a magán szolgáltatók által nyújtott kezeléseket, nem kell értük külön fizetni, szinte azonnal időpontot kapunk és ellátnak. Az egészségünk érdekében mindent meg kell tenni, még akkor is, ha az havidíjjal jár. Szerencsére ezek a biztosítások minden esetben megérik az árukat, hiszen ma már egy-egy kezelés, orvosi látogatás több tízezer forintba is kerülhet.