2024. június 25.


A legfontosabb szűrővizsgálatok nőknek életkor szerint
A megelőzés a férfiaknál és a nőknél egyaránt fontos. Az egészségmegőrzés csak akkor lehetséges, ha a betegségeket még a korai stádiumban felismerik és kezelik. Éppen ezért lényeges a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel, amely számos olyan betegség felismerésében nyújthat segítséget, ahol a gyógyításban a felfedezés ideje meghatározó lehet.
A legfontosabb szűrővizsgálatok a nők esetében
Nézzük először, hogy mik azok a vizsgálatok, amiket évente-kétévente el kellene végeztetni. Az egyik kétségkívül az emlő- és a méhnyakszűrés, valamint a vastagbélszűrés. Ezek okozzák a legtöbb problémát. A nők esetében lényeges még a csontsűrűség mérés, a bőrvizsgálat, a laborvizsgálat, valamint a tüdőszűrés, amit már fiatal korban el kellene kezdeni. Igaz ez a szemészeti szűrésekre, hiszen egyre többen látnak rosszul már tizenéves korukban is. Ez persze főleg az okostelefon és a számítógép elterjedésének köszönhető, de bőven akad genetikai oka is.
Az emlőszűrésről
Az emlőket és a hónalj körüli területeket már 20 éves kor körül érdemes havi egyszer áttapintani, évente egyszer pedig részt venni egy nőgyógyászati szűrővizsgálaton. A mellrák megelőzését szolgáló szűréshez röntgent alkalmaznak. Országosan szervezett szűréseket tartalmaznak, ahol a 45 és 65 éves korosztályba tartozó hölgyek 2 évente kapnak meghívót. Itt díjmentesen végzik el a szűréseket. 20 és 45 éves kor között tapintással és ultrahanggal szokták elvégezni az állami és a magán klinikákon egyaránt.
Miért fontos a méhnyakszűrés?
Az első nőgyógyászati vizsgálatot az egészséges hölgyek esetében a nemi élet megkezdése után ajánlott elvégeztetni. Ilyenkor a nőgyógyász manuálisan és műszerrel vizsgálja meg a nemi szerveket, ezt követően hüvelyi ultrahangot végez. A szűrővizsgálat a nemi élet megkezdésétől, más esetben 18 éves kortól évente ajánlott. Erre ugyanúgy köthetünk egészségbiztosítást, így akár magán orvoshoz is fordulhatunk a panaszainkkal.
Ezért járjunk vastagbélszűrésre
A vastagbél daganatos megbetegedéseit a legtöbb esetben későn diagnosztizálják. Miután nincsenek tipikus tünetei, nem okoz kellemetlen panaszokat, így nehéz gyanítani, hogy felmerülhet a gond. Pedig ennek kialakulása csakis korai felismeréssel előzhető meg.
A szűrést 40 éves kortól javasolják azoknak, akiknek a családjában korábban már diagnosztizáltak vastagbélpolipot, gyulladást, esetleg rákot. 50 év felett azonban mindenkinek legalább kétéves rendszerességgel kellene ellenőrzésre járnia. A daganatos megbetegedések száma 50 éves kor felett jelentősen megnő.
A szűrővizsgálat során először a széklet rejtettvér-tartalmát ellenőrzik 3 mintán keresztül. Amennyiben az orvos úgy látja, rektális digitális vizsgálatot is végezhet, ugyanis a daganatok jelentős hányada a végbélben található meg. Ha a vizsgálat eredménye pozitív, akkor következő lépés a gasztroenterológus, ahol kolonoszkópos vizsgálatot végeznek a páciensen. Ennek során a szakember vékony száloptikás eszközt vezet a vastagbélbe, ahol teljesen áttekintheti a végbél és a vastagbél falát.
Fontos tudni, hogy a daganatos esetében mindig egy polip alakul ki először, amit tükrözés során teljesen fájdalommentesen el tudnak távolítani. Ehhez azonban arra van szükség, hogy időben felismerjék.
A nők és a csontsűrűség
A csontok ásványianyag-tartalmának mérésére nagy szükség van és bár mind a két nemnél gondot okozhat, a nőknél sokkal gyorsabban bekövetkezik a probléma. A változókori hormontszintváltozás ugyanis hatással van a csontokra és azok állapotára. Éppen ezért a vizsgálatokat kétévente szükséges elvégeztetni, ahol fény derülhet a csontritkulásra. Azoknál még fontosabb az ellenőrzés, akiknél alacsony a kalciumbevitel, dohányoznak, sok kávét fogyasztanak, nem mozognak, vékonyak és magasak, valamint csontritkulást okozó gyógyszereket szednek.
Bőrvizsgálat már fiatal korban
Az utóbbi években sokszorosára nőttek a bőrdaganatok gyakorisága. A leggyakoribb és legrosszabb a melanoma, aminek kialakulásában a bőrön jelentkező nagy mennyiségű anyajegy is rizikófaktor lehet. A világos bőr és hajszín tovább fokozza az esélyeket. A rendszeres anyagjegyvizsgálat és önvizsgálat jelentősen növeli az időben történő felismerést, így nagyobb esélyt adunk magunknak arra, hogy meggyógyuljunk.
Ezt évente egyszer, bőrgyógyász által érdemes megvizsgáltatni, nagyobb mennyiségű anyajegy esetén akár félévente is szükséges lehet. Az önvizsgálat havonta történjen, ha pedig színbeli, méretbeli vagy alakbeli változást észlelünk, akkor azonnal forduljunk orvoshoz.
Mikor van szükség laborvizsgálatra?
Legalább évente egyszer javasol a rutin vér- és vizeletvizsgálat, ahol számos gyakori betegség jelenlétére fény derülhet. A háziorvos a kapott eredmények alapján ítéli meg, hogy kinek van szüksége további szakorvosi vizsgálatokra, rosszabb esetben gyógyszeres kezelésre. Egy komplex vizsgálatok fény derülhet a koleszterinszint, a vércukorszint állapotára, de kiderülhetnek hormonális betegségek vagy gluténérzékenység is.