2023. június 23.

Állami vagy magán? Miért szükséges az egészségbiztosítás a jelenlegi helyzetben?
Az állami egészségügy helyzetét mindenki ismeri, tudjuk, hogy túl sok jóra nem számíthatunk, ha valamilyen problémánk van. Az egyetlen megoldásnak a magánegészségügy tekinthető, viszont ezzel kapcsolatban talán senkinek nem mondunk újat azzal, hogy ezt nem mindenki engedheti meg magának.
De akkor mi a megoldás? Mit tehetünk akkor, ha betegek vagyunk és nem tudunk minden vizsgálat után több tízezer forintot fizetni?
Ebben a cikkben erről írunk részletesebben.
Állami vagy magán ellátás?
Mindenki fel tud idézni legalább egy olyan esetet, amikor a hazai állami egészségügy nem úgy teljesített, ahogy vártuk. Mindegy, hogy egy rokonról vagy saját magunkról van szó, a legtöbbünknek vannak rémálmai a roskadozó épületekkel és a borzalmas hosszú várakozási idővel kapcsolatban. A koronavírus járvány minderre csak rátett egy lapáttal, ezáltal az állami egészségügy elérhetősége nem javult túl sokat. A rendszer vitatott, az átalakításra nem kell számítani.
A kellemetlen tapasztalatok hatására az emberek nagy része próbál magánorvoshoz fordulni, hiszen itt valamivel gyorsabb, valamint szakszerűbb az ellátás. A kényelmes és barátságos környezet pedig minderre rátesz egy lapáttal. Viszont ennek hátránya, hogy bár jó esetben ritkán van rá szükség, az egyszeri alkalmak jóval többe kerülnek, mintha az állami rendszerben kapnánk időpontot.
Amit az állami egészségügyről tudni kell, hogy az alapvető ellátás mindenkinek jár. Ha valaki beteg vagy életveszélyes állapotba kerül, akkor az orvosok térítésmentesen látják el az embert. Itthon, ahogy a legtöbb európai országban is, kötelező társadalombiztosítási rendszer működik. A havi díj befizetésével tehát jogosultak vagyunk az alapvető ellátásra. Más kérdés, hogy egyéb probléma esetén mennyi esélyünk van időben orvoshoz kerülni. A várólista ugyanis végtelen, sok esetben hónapokra van szükség ahhoz, hogy ellássanak bennünket.
Miért kössünk egészségbiztosítást?
Mivel a magánorvosi ellátás nem olcsó, így sokan képtelenek finanszírozni az egyszeri kezeléseket. A befizetett TB-ért cserébe ugyanis nem fordulhatunk magánorvoshoz, ezt nem támogatják, így saját zsebből kell megoldani a problémát. Egy vizsgálat sokszor 20-30 ezer forintba kerül. Magánszektorba elmenni szűrővizsgálatra, nőgyógyászatra, sokszor kétszer ennyibe kerül, ráadásul ezekre a kezelésekre 2-3 hetente szükség van.
A magánorvosi rendszer előnye azonban, hogy sokkal gyorsabban és sokkal színvonalasabb ellátáshoz juthatunk, nem beszélve arról, hogy mivel viszonylag gyorsan kapunk időpontot, így komolyabb szövődményekkel sem kell megküzdenünk. Ehhez azonban arra van szükség, hogy egészségbiztosítást kössünk, hiszen valljuk be, kevés embernek van 30-40 ezer forintja, ha éppen fogorvoshoz, nőgyógyászhoz vagy éppen reumatológushoz kell mennie.
Egy fix, éves díjért cserébe gyakorlatilag egész évben igénybe vehetjük a magánegészségügyi vizsgálatokat és szűréseket. Előnye, hogy ilyenkor már nem kell külön fizetni az ellátásért, így nem igényel nagyobb ráfordítást sem. Ehhez azonban az kell, hogy biztosítást kössünk, aminek összegét az életkor, a szerződés típusa, a futamideje, valamint a biztosítási csomag mérete és a szerződő szokásai egyaránt befolyásolják.