2023. szeptember 26.
![allergia](https://medihelp.hu/wp-content/uploads/2023/09/allergia.jpg)
![allergia](https://medihelp.hu/wp-content/uploads/2023/09/allergia.jpg)
Az 3 leggyakoribb őszi allergia
Az őszi időszakban egyre több allergiás tünettel találkozhatunk. A torokviszketés mellett ott van a könnyező és a vörös szemek, a tüsszögés, a köhögés és még sorolhatnánk. Magát az allergiát bármikor kivizsgáltathatjuk, hiszen így könnyebben vehetjük fel vele a harcot.
Amennyiben erre lenne szükség, a magán egészségbiztosításunk ezt a kezelést is fedezi. Legyen szó tehát poratka vagy pollenallergiáról, háziállat szőre által okozott tünetekről, esetleg penészgombáról, ideje tenni az ügy érdekében.
Az alábbi cikkünkben eláruljuk, hogy melyek a leggyakoribb őszi allergiák, amelyek megkeseríthetik a mindennapjainkat.
Szezonális allergia
A szezonális allergia esetében minden embernek azonnal a tavaszi pollenek jutnak az eszébe, pedig szeptember és október is okozhat különféle betegségeket és itt nem csak az influenzáról van szó. A torokviszketés, a könnyező szemek, a folyamatos szipogás és tüsszögés ősszel is megkeserítik az életünket. Amint hidegebbre fordul az idő, úgy jelennek meg az allergiás reakciót okozó anyagok a szabad levegőn és a beltéren egyaránt.
Pollenallergia
Az egyik leggyakoribb kétségkívül a pollenallergia, amit más néven szénanáthának is szoktak hívni. Több olyan növény van, aminek a virágpora ilyenkor okoz kellemetlen tüneteket. Ilyen a parlagfű, ami október végéig virágozhat, de sok esetben a csalánfélék, a különféle füvek, az útifű, valamint az üröm virágai is okozhatnak problémát.
Mindenképpen érdemes figyelni a pollenjelentést, amiből kiderül, hogy éppen aktuálisan milyen pollenkoncentrációra számíthatunk. Kora reggeltől kora délutánig mindenképpen kerüljön a szabadban való tartózkodást, szükség esetén viseljünk maszkot, ami megóv bennünket a pollenektől. Napközben tartsuk zárva az ablakot és az ajtót, tisztítsuk gyakran a cipőnket és a ruháinkat, így nem szórjuk szét a polleneket a lakásban.
Penészgomba-allergia
A másik gyakori allergia ebben az időszakban a penész, amely egy olyan gomba, ami nemcsak beltéren, hanem kint is megtalálható. A spóráin keresztül terjed szét, amit a szél és a benti levegő mozgása szállít el mindenhova. Ha talál magának egy megfelelő körülményt, akkor ott könnyen megtelepszik.
A penészspórák egész évben terjednek, ősszel azonban a lehullott faleveleken és a komposzt tetején könnyebben elszaporodnak. Jót tesz nekik még a nyirkos és nedves, magas páratartalmú környezet, így pincékben, fürdőszobákban és a konyhában is gyakori látogatónak számítanak.
Itt fontos megjegyezni, hogy míg a polleneket az első fagy elpusztítja, addig a gombát nem, így a téli hónapokban bár inaktív, nyugalmi állapotban van, azért ott van és várja, hogy mikor csaphat le.
A legjobb, ha a kertben folyamatosan összeszedjük a leveleket, még az ereszből is, majd a levélkupacot összegyűjtjük és a háztól messze helyezzük el. A beltéren pedig lehetőleg használjunk páramentesítőt, főleg a nedvesebb területeken. A legjobb, ha a páratartalom 35 és 40 százalék között van.
Poratka-allergia
A harmadik allergiát okozó probléma a poratka, amely egy szabad szemmel nem látható élőlény, ami az emberek elhalt és lehullt hámsejtjeivel táplálkozik. A poratka egész évben jelen van, főleg a magas páratartalmú levegőben, valamint a meleg és rosszul szellőző szobákban. Főleg a párnákon és az ágyneműn telepednek meg, így nem árt azokat gyakran mosni és cserélni. Emellett itt is védekezhetünk páramentesítővel, tartsuk a levegőt 50%-os páratartalom alatt, azt ugyanis a poratka nem éli túl.