2023. november 27.

Kritikus betegségek: ezek miatt éri meg egészségbiztosítást kötni
A legtöbb ember jobban ügyel a vagyontárgyaira, mint a saját testi épségének megőrzésére. De vajon miért van ez? Amit eddig az életben elértünk, azt kizárólag az saját erőnknek és a kitartásunknak köszönhetjük, amihez egészségre is szükségünk volt.
A kritikus betegségek sok esetben közbe szólhatnak, így hiába van szép nagy házunk, sok pénzünk, ha azt nem tudjuk kihasználni, mert hosszú időre kórházba kerülünk.
Ebben a cikkben azokról a betegségekről lesz szó, amik miatt mindenkinek megéri egészségbiztosítást kötnie.
Kockázati tényezők
Az talán mindenki számára köztudott, hogy a stroke és a szívinfarktus esetén a legfontosabb tényező az idő. Amennyiben valaki észleli magán a jeleket, azonnal mentőt kell hívnia, hogy gyorsan megkapja a szükséges orvosi ellátást. Csak így van esélye életben maradni. A legjobb azonban rendszeresen részt venni a szűrővizsgálatokon, figyelni a jeleket, ami esetleg arra utalhat, hogy baj van.
A megfelelő kezeléssel elkerülhető halálozás az összes Európai Uniós ország közül hazánkban volt a legmagasabb, legalábbis a világjárvány előtt. Ez viszont nem sokat változott azóta sem, így nagyon fontos az életmódbeli és egyéb kockázati tényezők csökkentése, valamint az egészségügyi szolgáltatások minőségének javítása. Utóbbival nem sokat tehetünk, viszont egy megfelelő magán egészségbiztosítással lehetőségünk van szinte azonnal segítséget kapni. A kulcs ugyanis minden esetben a gyors ellátás, amit az államtól nem igazán kapunk már meg.
Kritikus betegségek
Magyarországon a lakosság jelentős részét érinti valamilyen népbetegség. A leggyakoribb probléma az elhízás, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a csontritkulás. Bár ezek az egész világon jelentős problémát okoznak, nemzetközi összehasonlításban hazánk szinte mindegyik esetben az élen jár.
Az elhízás komoly gondokat okozhat a szervezetünkben, hiszen kihat a szívünkre, az ereinkre, de a túlzott súlyfelesleg az izmokat és a csontokat is károsíthatja.
A 15 év feletti magyar lakosság 29 százaléka elhízottnak számít, ami több mint másfélszerese az OECD tagállamok átlagának. Ezzel tulajdonképpen az unión belül, de világszinten is az élmezőnybe tartozunk. A leggyakrabban a hölgyeket érinti, ami azért is probléma, mert az elhízás okozza a cukorbetegségek 44 százalékát.
Kritikus betegségnek számít még a szív- és érrendszeri problémák. Hazánkban az ischaemiás szívbetegségben szenvedők száma meghaladja az 1 milliót, a magas vérnyomással élőké pedig közelít a 3 millió felé. Ehhez jön hozzá, hogy a keringési rendszer betegségei évente összesen 60-70 ezer ember életét követelik, ami egész Európában kimagasló számnak számít.
Nem beszélve arról, hogy az Egészségügyi Világszervezet szerint a csontritkulás kapcsán is az élen vagyunk. Becslések szerint a 60-70 évesek harmadát érinti valamilyen szinten, míg a 80 éve felettiek között ez az arány már kétharmados. Ennek következménye, hogy évente több mint 30 ezer csigolyatest törés, 10 ezer csípőtáji törés és 25 ezer csuklótörés történik. Ezek mind megelőzhetőek lennének, ha időben kivizsgáltatnánk magunkat. Ne csak a tárgyainkat biztosítsuk, hanem saját magunkat is!