Miért éri meg a cég dolgozóira egészségbiztosítást kötni?

Manapság már a magyar vállalatok számára is rendkívül fontossá vált a jó munkaerő megszerzése, majd annak megtartása. Bár sokan sajnos pár hónap után váltani kényszerülnek, egy jó munkahelyet senki sem akar otthagyni.

A cég szempontjából sem pénzügyileg, sem pedig a befektetett energia kapcsán nem éri meg olyan munkaerőt alkalmazni, aki rövid időn belül tovább akar állni, mert jobb lehetőséget kapott. Ahhoz azonban, hogy a dolgozókat megtartsuk, olyan plusz szolgáltatásokra lesz szükség, ami kecsegtető a számukra.

Az alábbi cikkünkben arról számolunk be, hogy mik azok az okok, amik miatt megéri a vállalat dolgozóira egészségbiztosítást kötni.

Rengeteg előny

Napjainkban egyre gyakoribb a gyors munkahelyváltás, ennek azonban több ok áll a hátterében. Sokszor már a rossz munkahelyi légkör távozásra kényszeríti az embereket, de a kevés fizetés és a plusz kiegészítő juttatások hiánya is hatással lehet arra, hogy ki és meddig akar az adott cégnél dolgozni.

Az utóbbi években a magyar egészségügyi rendszer sajnos nincs a helyzet magaslatán, egyértelműen a magánellátás irányba tolódik. A cél nem hivatalosan a köz- és a magánellátás összehangolása. Minden magyar állampolgár köteles TB-járulékot fizetni a bruttó jövedelme alapján, amikből 7% számít egészségbiztosítási járuléknak. Ennek ellenére sokan kényszerülnek arra, hogy a gyorsabb és a jobb minőségű magánszolgáltatókhoz forduljanak. Persze csak az, aki megteheti.

A munkáltatók bérterhe az utóbbi 10-12 éveben megfeleződött, hiszen akkor még 27% volt a társadalombiztosítási járulék, amiből ma 13%-os szociális hozzájárulási adó lett. Ezt a bruttó béren felül fizeti meg a munkáltató a munkavállaló részére. 2023-ban a befizetett szochó összegének 28%-a került az Egészségbiztosítási Alaphoz, 2024-ben ez már 11%-ra csökkent.

Munkáltatói szempontból miért éri meg a csoportos egészségbiztosítás?

A mai rettentően versengő munkaerőpiacon egy vonzó biztosítási csomag hatalmas eszköz lehet a dolgozók megtartása szempontjából. A munkavállalók nagyobb valószínűséggel választják azokat a vállalatokat, ahol megfelelő ajánlatot kapnak a fizetéssel kapcsolatban. Ahol azonban egészségbiztosítási fedezetet is kínálnak a számukra, esetleg a családtagok részére, ott viszont biztos a döntés. Ezt behozni tehát a juttatások közé a vállalkozások számára sem elvetendő szempont, hiszen a megfelelő és tehetséges munkaerő megszerzése, valamint annak megtartása már-már ritkaságszámba megy.

Egy jó konstrukciókkal rendelkező csoportos egészségbiztosítás elősegítheti azt, hogy az adott dolgozó időben segítséget kapjon, ami támogatja a fizikai jólétet, illetve csökkenti az orvosi költségek terhét. Azok a dolgozók, akiket a munkáltató támogat ebben, sokkal valószínűbb, hogy elégedettek lesznek a munkájukkal. Nem esnek ki hetekre, tehát kevesebbet hiányoznak, nem kell táppénzt sem fizetni, vagy hosszú betegszabadságot kivenni. Ez növeli a cég számára a termelékenységet, támogatja a vállalkozás folyamatos működését.

Munkamorál és kedvezmények

Gondoljunk csak bele, hogy az alkalmazotti plusz juttatások, legyen az utalvány vagy az említett csoportos biztosítás jelzi feléjük, hogy a cég foglalkozik az ő jólétükkel. Nem stresszelnek azon, hogy mi történik, ha betegek lesznek és nem tudnak orvoshoz fordulni. A kevesebb stressz, kevesebb betegséget is jelent. Elősegíti a pozitív munkakörnyezet kialakítását, növelheti a munkamorált, motiválttá teszi az alkalmazottakat, ami miatt sokkal valószínűbb, hogy évekig a vállalatnál maradnak.

Ha pedig a munkáltató a társasági adó alanyának számít, akkor a magánbiztosítás költségei elismert díjnak minősülnek, csökkentve ezzel a cég társasági adóalapját. Természetesen mindez nem akadályozza vagy tiltja meg a dolgozók számára, hogy saját maguk kössenek egészség- vagy betegségbiztosítást. A biztosítók széles palettája lehetőséget ad arra, hogy bárki önállóan kössön szerződést magára vagy a családja számára.

Az egyéni biztosítások azonban az esetek többségében jóval nagyobb kiadást jelentenek, itt ugyanis nem lehet érvényesíteni a csoportos jellegből adódó előnyöket, mint a csoportos díjkalkuláció vagy éppen a kockázatelbírálási könnyítések. Éppen emiatt válik igen értékessé a cégek által kínált plusz juttatás.

Plusz egy dolog, amivel érdemes tisztában lenni

A nagyobb multiknál szinte mindenhol automatikusan csatlakoznak az anyavállalatnál is alkalmazott juttatási rendszerhez. Ez azt jelenti, hogy azok a cégek, amelyek több országban is jelen vannak, ott egységes politikát folytatnak azzal kapcsolatban, hogy van-e biztosítás a munkavállalók számára, vagy nincs.

Itt figyelembe szokták venni az adott terület sajátosságait, de egy hagyományos nyugati vállalat minden esetben kiterjeszti a magyar dolgozókra az alkalmazotti biztosítások juttatását. Nem véletlen, hiszen ők már tudják azt, amit a magyar cégek még nem ismertek el, mégpedig, hogy a jó fizetés és a kecsegtető plusz apanázs jóval hatékonyabb eszköz, mint a gondolnánk.