2023. december 11.

Milyen jogok illetnek meg bennünket az egészségügyi ellátás során?
Az egészségügyi ellátáshoz minden embernek joga van, ami sokszor életmentő lehet. Amennyiben a páciens egészségi állapota nem megfelelő, abban az esetben megilleti őt a folyamatosan hozzáférhető, egyenlő bánásmód követelményének megfelelő egészségügyi ellátás.
Ide tartoznak a sürgős esetek, valamint a fájdalom csillapítása, a beteg szenvedésének csökkentése.
Az alábbi írásunkban arról írunk részletesebben, hogy milyen jogok illetnek meg minket, ha betegek vagyunk.
Alapvető jogok
Az ellátásnak folyamatosan hozzáférhetőnek kell lennie, tehát nemcsak hétköznap, hanem hétvégén, ünnepnapokon, tehát az év minden napján és minden órájában. Egészségügyi állapot függvénye, hogy milyen ellátási szintet vehetünk igénybe, hiszen van járó- és fekvőbeteg-ellátás is.
A betegeknek azonban joguk van tudni mindent, tájékoztatást kell kapniuk az állapotukkal kapcsolatban. Amennyiben az adott szolgáltatónál nem kapja meg az ellátást, akkor bármelyik egészségügyi szolgáltatóhoz fordulhat, ahol biztosítható a számára a megfelelő ellátás.
Milyen részjogosultságaink vannak?
Például a kapcsolattartás jogának gyakorlása, amit minden esetben az adott intézet határoz meg. Ez egyfajta házirend, de természetesen úgy alakítják ki, hogy az tiszteletben tartja a betegtársak jogait, biztosítja a betegellátás zavartalan működését. Ide tartozik az, hogy a kezelés ideje alatt a páciens kapcsolatot tarthat a hozzátartozókkal és egyéb személyekkel, látogatókat fogadhat, esetleg egyes embereket ne fogadjon a betegsége alatt.
Bármikor megtilthatja, hogy a gyógykezelésének részleteit a kezelők, az orvosok bárkivel megosszák. Ettől a dologtól kizárólag a gondozása érdekében, a közeli hozzátartozója, valamint a gondozásra köteles személy kérésére tekinthetnek el a kórházakban.
Amennyiben súlyos betegségről van szó, abban az esetben a betegnek joga van ahhoz, hogy egy megjelölt személy mellette tartózkodjon. Ők azok, akik nem tudják magukat ellátni és segítségre van szükségük.
A kiskorú betegek esetében pedig szintén lehetőség van arra, hogy a szülője, esetleg a törvényes gondviselője mellette legyen. A szülőnek joga van arra, hogy egy általa megjelölt személy a vajúdás, illetve a szülés alatt vele lehessen. Ezt követően pedig a kórházban biztosítani kell számára a gyermek jelenlétét, de csak akkor, ha ennek nincsen orvosszakmai akadálya.
Orvosi titoktartás
Az orvosi titoktartás egy olyan jog, amivel mindenki tisztában van. A beteg jogosult arra, hogy az ellátásban részt vevő személyek minden adatot és információt bizalmasan kezeljenek, azokat senkivel és semmikor ne osszák meg. Eldöntheti, hogy kinek adhatnak felvilágosítást arról, hogyan érzi magát, de lehetőség van arra, hogy személyeket zárjon ki a tájékoztatásból.
Végül, de nem utolsó sorban ide tartozik, hogy a kezelésre és a vizsgálatra olyan körülmények között kerüljön sor, ahol a pácienst nem látják, nem hallják. Ezalól csak a sürgős esetek jelentenek kivételt, amikor az állapota nem teszi lehetővé ennek biztosítását.