2024. március 30.


Az egészségbiztosítás helyzete itthon és külföldön
Sokszor halljuk, hogy amíg egészség van, addig nincs gond, ha viszont valami probléma akad, akkor semmi sincsen rendben. Mindez csak akkor realizálódik az emberben, ha baj történik, hiszen egy váratlan, akár súlyos betegség következtében viszonylag hamar kilátástalanná válhat a helyzetünk.
Az egészség tehát az egyik, ha nem a legfontosabb fegyverünk, vagyonunk, a legtöbben nem mérik fel annak következményeit, hogy mi történik, ha valamilyen baleset, sérülés következtében nem tudjuk élni az életünket.
Ebben a cikkben eláruljuk, hogyan alakul az egészségbiztosítás helyzete Magyarországon és külföldön.
Az egészségünkre kötött biztosítás
Csak kevesen gondolnak arra időben, hogy biztosítást kössenek az egészségükre. Átlagosan minden 10. ember jár rendszeresen magánklinikára, hiszen ha valamilyen egészségügyi problémával küzdünk, akkor az állami ellátásban csak nagyon sokára kapunk időpontot. Minden 2. ember járt már az élete során magánorvosi ellátáson, ahol nagyjából 30-50 ezer forintot hagyunk ott egy-egy alkalommal. Aki viszont tehetősebb, az ennek a tízszeresét is kifizeti, hogy meggyógyuljon.
Az ok egyértelmű, mégpedig, hogy a legtöbb esetben az állami ellátás alacsonyabb színvonalon működik, a végeláthatatlan várólista miatt pedig sokan akkor is magánrendelésre kényszerülnek, ha amúgy nem tehetnék meg. A figyelmes kiszolgálás mellett itt azért jóval modernebb orvosi felszereléseket kaphatunk, igazodnak a páciens igényeihez, kényelemben és biztonságban érezhetjük magunkat.
Talán cseppet sem véletlen, hogy évről-évre nő azok száma, akik az állami egészségügy mellett magánpraxisban vesznek igénybe szolgáltatásokat. Ezzel egyetlen gond van, hogy váratlan kiadásokkal kell szembenéznünk. Az átlagember számára ez hatalmas terhet ró a családra, hiszen 30-50 ezer forint egyetlen hónapban rengeteg pénz, sokan nem tudják ezt kigazdálkodni. Egy komolyabb betegség esetén ez az összeg akár két- vagy háromszor magasabb is lehet.
Mit tehetünk ellene?
A megoldás szinte minden esetben az egészségbiztosítás. Ennek hála ugyanis nem kell hónapokat várni egy MRI vagy CT vizsgálatra, a legtöbb klinikán napokon belül kaphatunk időpontot. Nem elhanyagolható szempont még az sem, hogy itt a berendezések korszerűbbek, nem kell a több évtizedes gépekre bíznunk magunkat. Ha azonban nincsen magánbiztosításunk, akkor akár több százezer forintnyi összeget is fizetnünk kell egy-egy alaposabb vizsgálatért, kezelésért.
Amennyiben havi rendszerességgel fizetjük a díjakat, akkor a szakorvosi ellátásokat akár egy héten belül is igénybe vehetjük, ami az állami rendszerben sokszor heteket vagy hónapokat jelenthet. A betegekre ezen a területen háromszor annyi időt szánnak, mint az állami kórházakban, amitől azért valljuk be, a legtöbben jobban érezzük magunkat. Nem küldenek el egy-egy gyógyszerrel, vagy igazolással, valóban megnézik a probléma forrását.
Tény, hogy az állami egészségügyben dolgozók kimerültek, szakorvosból pedig nagy hiány van, emiatt a páciensek is sokkal frusztráltabbak, hiába költ az állam évente több ezer milliárdot az egészségügy fejlesztésére. El kell ismerni, hogy a magánellátáson viszont nem lehet sem a sürgősségi ellátást, sem az éjszakai ügyeletet igénybe venni, de még életmentő műtétet sem végeznek el rajtunk. Sokszor tehát hiába gondolkodunk előre, rá vagyunk kényszerülve az ottani ellátásra.
Kevesen kötnek biztosítás
A fokozódó igény ellenére a hazai lakosság alig 10-12 százaléka köt magán egészségbiztosítást. Ennek fele nem saját elhatározásból tesz így, hiszen a munkáltató által kötött szerződéseken keresztül jutnak hozzá a magán ellátáshoz. Ennek során egy rendszeres díjért cserébe a biztosító vállalja a kezelések díját, de sok esetben meg is szervezik a szűrővizsgálatokat. Ez jóval olcsóbb, mintha mindenki saját maga fizetne egy-egy konzultációért az orvosnak. A vizsgálatok és receptfelírások sok esetben súlyos tízezreket jelenthet.
Mi a helyzet külföldön?
Vannak olyan cégek és csomagok, amelyek magas színvonalú külföldi egészségügyi intézményekhez és kezelésekhez adnak hozzáférést. Ezáltal nemcsak a lakóhelyünkön kereshetjük fel a magánklinikákat, hanem dönthetünk úgy, hogy Németországban, Svájcban vagy akár az Egyesült Államokban vesszük igénybe az ellátásokat. Ehhez az kell, hogy előre kiválasztjuk a célországot, megtervezzük azt, hogy hol szeretnénk gyógyulni.
A külföldi egészségbiztosítási ajánlat tartalmazza többek között a vizsgálatok díját, a diagnosztikát, a kórházi ellátást, valamint a gyógyszerek költségét és a rehabilitációt. A biztosított szabadon határozhat arról, hogy melyik városban, melyik magánorvost vagy kórházat keresi fel. Alig napi két kávé áráért szinte mindent időben megkapunk, olyan ellátásban lehet részünk, ami a biztosítás nélkül valószínűleg elképzelhetetlen lenne. A csomagok árát egyedileg szokták kiszámolni, hiszen ez függ az életkortól, valamint az esetleges betegségektől is.
A lényeg tehát, hogy a mai egészségügyi helyzetben mindenkinek nagy szüksége van egészségbiztosításra, ha szeretne gyorsan és hatékonyan gyógyulni. Ahhoz, hogy minden szükséges vizsgálatot elvégezzenek rajtunk, ma már szinte csak a magánklinikákhoz fordulhatunk.