2024. május 23.


TAJ kártya kisokos: mikor és mit kapunk cserébe?
A TAJ kártya az egyik legfontosabb személyes iratunk, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy igénybe vehessük az egészségügyi vagy a szociális ellátásokat. De vajon kinek lehet TAJ kártyája, mikor és meddig érvényes, valamint mire használható fel?
Nem mindenkinek jár automatikusan, ráadásul, ha nem dolgozunk vagy tanulunk, akkor magunknak kell fizetni ennek a díját.
Ebben a cikkben összeszedjük a legfontosabb tudnivalókat.
Orvosi ellátás
Az életünk során elkerülhetetlen, hogy néha orvoshoz forduljunk. Van, amikor konkrét panasz miatt keresünk fel szakembert, de akad olyan, amikor egy szűrővizsgálaton vennénk részt. Ilyenkor az állami vagy a magán ellátást vesszük igénybe, de mind a két esetben kérik a TAJ kártyánkat. Ez egy olyan dokumentum, amelyre az orvosnál minden esetben szükség van, de nélkülözhetetlen továbbá a GYES-sel, nyugdíjjal, munkakeresési járadékkal kapcsolatos ügyintézéshez is. Már a születéskor megkapjuk és tulajdonképpen egész életünkben velünk van.
Vannak azonban olyan helyzetek, amikor elhagyjuk, külföldre költözünk, vállalkozók leszünk, esetleg tartozást halmozunk fel, ezáltal már nem biztos, hogy ugyanazok a feltételek vonatkoznak ránk. A többség számára nem egyszerű eligazodni ebben az egészségügyi rendszerben, sokan még azt sem tudják, hogy mit jelentenek a TAJ kártyán található számok és adatok.
Kinek jár?
A TAJ számot minden magyarországi lakcímmel rendelkező magyar állampolgár alanyi jogon megkapja. A TAJ szám szerepel a TAJ kártyán, amely egy hatósági igazolvány, tartalmazza a nevünket, a születési adatainkat, valamint a kiállítás dátumát és persze az említett TAJ számot.
A kártya jogosultságot biztosít arra, hogy igénybe vehessük az államilag finanszírozott egészségügyi szolgáltatásokat. Ilyen a háziorvosi vizsgálat, a recept feliratása, vagy éppen a szakrendeléseken való részvétel. Emellett bele tartozik még szinte minden műtét, amit az egészség védelme vagy annak javítása érdekében végeznek el, illetve a kórházi kezelések és persze a sürgősségi ellátások.
A kártyára azonban nem csak ezért van szükség, hiszen a magánegészségügyi ellátások során sem nélkülözhetjük. Lényegében egy dokumentum, amely a személyi igazolvány és a lakcímkártya mellett a legtöbbször kerül elő a pénztárcánkból.
A jogosultság tehát alanyi jogon jár minden magyar lakcímmel rendelkező gyermek részére, egészen 18 éves korig. A probléma ezt követően kezdődik, hiszen amint valaki nagykorúvá válik, kilép a közoktatásból és a felsőoktatási rendszerből, akkor 45 napja van arra, hogy munkát találjon. Az állam eddig biztosítja az ellátási lehetőséget, onnantól fogva a jogosultság megszűnik.
Ki jogosult a használatára?
Biztosítottnak nevezhető mindenki, aki táppénzen, GYES-en van, alkalmazottként, egyéni vagy társas vállalkozóként, főállású kisadózóként dolgozik, vagy bármilyen egyéb munkaviszonyban áll. Ezzel szemben a jogosultak bár igénybe vehetik a szolgáltatásokat, nem igényelhet pénzbeli ellátást, mint a nappali tagozatos tanulók, hallgatók, nyugdíjasok, hajléktalanok, 18 év alatti gyermekek, illetve azok, akik saját maguk után fizetik a járulékot.
Aki ezekbe a csoportokba tartozik, azoknál a TAJ jogosultság ellenőrzése során a zöld lámpa villan fel, tehát azt jelenti, hogy minden rendben van, jogviszonyuk rendezett, nincs semmi teendőjük. Ha azonban piros a lámpa, akkor a jogviszony rendezetlen, tehát vagy nem dolgozik, vagy nem fizeti maga után a járulékokat. A szolgáltatók nem tagadják meg az ellátást, de figyelmeztetnek arra, hogy azonnali hatállyal rendezzük a díjakat. Aki viszont hat hónapnál nagyobb tartozást halmoz fel, annak a TAJ száma érvénytelenné válik.
A sárga lámpa esetében a szolgáltatások csak korlátozottan vehetők igénybe, ide soroljuk a magyarországi lakhellyel nem rendelkező, unión kívüli állampolgárokat, mint az itt dolgozó külföldiek vagy a külföldi állampolgárságú, magyar lakcím nélküli gyermekeket. A kék lámpa az érvénytelenséget jelenti, míg a barna az egyéb okból érvénytelent. Itt az ellátást már csak térítés ellenében lehet igénybe venni. Barna lámpát kapnak a több mint féléves TB-hátralékkal rendelkező személyek is.
Hol fogadják el?
Bármilyen egészségügyi szolgáltatást veszünk igénybe Magyarországon, ott biztosan kérni fogják a TAJ kártyánkat. Általában már a bejelentkezés előtt ellenőrzik azt, mielőtt még találkoztunk volna az orvossal. A kártya mellett általában személyi igazolványra és lakcím kártyára is szükség van.
Bár meglepő lehet, de hiába van magán egészségbiztosításunk, a magánegészségügyi szolgáltatók ugyanúgy elkérik a TAJ kártyánkat. Persze itt nem a jogviszonyt ellenőrzik, hiszen itt minden esetben fizetünk a kezelésért, de azonosításra kiváló. Emiatt a magánintézményekben sem lehet probléma, ha a TAJ kártya érvénytelen vagy rendezetlen a jogviszony.
A társadalombiztosításunk, valamint ezzel együtt a TAJ kártyánk rendben léte alapvető feltétele annak, hogy bármilyen hazai egészségügyi és szociális rendszeri ellátást igénybe vehessünk. Természetesen a legjobb, ha rendelkezünk saját magán egészségbiztosítás csomaggal, de mivel a sürgősségi eseteket a kórházban látják el, így nem maradhat rendezetlen a jogviszony.